Instrukcja aplikacji tapet

Co powinienem wiedzieć przed naklejeniem tapety. 

Podstawowe wskazówki:

W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapety należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą unikać intensywnego ogrzewania tapetowanego pomieszczenia. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (np. grzewczych, nawiewowych) przyspieszających wysychanie tapet. Im wolniej tapeta będzie wysychać na ścianie, tym lepiej. Jeżeli będzie wysychać zbyt szybko lub wilgotność powietrza w pomieszczeniu będzie zbyt niska, mogą powstać szczeliny pomiędzy pasami tapety. Optymalna temperatura w tapetowanym pomieszczeniu to ok. 18-21°C, nie należy tapetować w temperaturach poniżej 10°C.
Jeżeli na styku sąsiednich pasów, krawędzie zostaną zabrudzone klejem, należy natychmiast wytrzeć go lekko zwilżoną czystą, miękką gąbką. Uwaga, zbyt intensywne pocieranie mokrej powierzchni tapety może doprowadzić do uszkodzenia jej struktury. Nie dopuścić do wyschnięcia kleju na wierzchniej warstwie tapety. Na świeżo położonych tapetach mogą pozostać niewielkie pęcherzyki, które znikną naturalnie w trakcie wysychania tapety, najczęściej po okresie 1-3 dni.

UWAGA! Warto pamiętać, że nasze tapety kleimy na styk (krawędź w krawędź).

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujesz przykleić tapetę musi być czysta, sucha oraz odpowiednio przygotowana:

 1. ściana pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową
  • musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym min. na 2 godziny przed aplikacją.
  • należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju
 2. ściana pokryta farbą
  • należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
  • UWAGA! pamiętaj, po ostatnim malowaniu ściana musi schnąć co najmniej 20 dni przed tapetowaniem.
 3. ściana pokryta tapetą
  • usunąć wszystkie warstwy starej tapety.
  • jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany, należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Tapetowanie - co będzie Ci potrzebne:

 • Klej do tapet flizelinowych
 • Dwa pędzle: duży i mały (ew. wałek malarski) - Gumowy wałek do dociskania tapety do ściany
 • Miarka/długa linijka, poziomica
 • Plastikowa rakla (szpachla) do tapet
 • Czysty wałek lub flanelowa ściereczka do wygładzania
 • Czysta gąbeczka (do ew. zdjęcia nadmiaru kleju)

Przygotowanie tapety:
Przed przystąpieniem do klejenia należy sprawdzić stan tapety. W tym celu należy przed tapetowaniem przewinąć tapetę na całej długości i dokonać sprawdzenia, czy nie występują błędy w nadruku zamówionego wzoru. Jeżeli tapeta dostarczona jest w kilku brytach, należy ułożyć wszystkie pasy obok siebie na płasko, tak aby było można sprawdzić łącznie się wzoru. Oceniaj nadruk wzoru na tapecie z odległości przynajmniej ok 1 metra, tak abyś mógł objąć wzrokiem całą kompozycję. W przypadku ujawnienia ew. błędów należy odstąpić od tapetowania.

UWAGA! przyklejenie tapety oznacza jej akceptację jakościową. Tapeta zerwana ze ściany nie podlega reklamacji.

Tapetowanie:

 • Do aplikacji tapet flizelinowych można wykorzystać kleje do rozpuszczania w wodzie lub gotowe. Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. [Na opakowaniu powinna być informacja o przeznaczeniu do tapet flizelinowych]
 • W przypadku tapet flizelinowych klej rozprowadzamy tylko na ścianie (brak konieczności pokrywania klejem również brytów ułatwia i przyspiesza proces tapetowania). Aby tapeta nie odchodziła od ściany i dobrze się trzymała, rozprowadzaj klej równomiernie nie zostawiając suchych miejsc.
 • Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 • Podczas montażu pierwszego brytu tapety zachowaj szczególną ostrożność i dokładność, ponieważ właśnie od tego będzie zależał efekt końcowy. Przed położeniem go, upewnij się, że będzie on zupełnie prosty - najlepiej zaznacz linię przy użyciu poziomicy i linijki.
 • Równomiernie nałóż cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładaj systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą, niż nakładany bryt tapety.
 • Przykładaj suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 • Pasy tapety należy kłaść od góry ściany (od sufitu), w ten sposób, aby jej część swobodnie opadała w dół.
 • Naklejając kolejny bryt należy dopasować wzór do naklejonego poprzednio pasa. Bryty tapety powinny się idealnie stykać (nie zachodząc na siebie).
 • Po naklejeniu tapetę wygładź za pomocą czystego wałka lub miękkiej ściereczki. Pozwoli to na usunięcie ew. pęcherzyków powietrza powstałych przy naklejaniu. Na koniec dociśnij brzegi brytów.
 • Jeśli spod brzegów tapety wypłynie nadmiar kleju wystarczy usunąć go lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. Nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używaj chemicznych środków czyszczących. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety, dlatego ew. zabrudzenia należy czyścić na bieżąco.
 • W celu wyrównania zbyt długich brytów należy ostrym nożem dociąć dolną krawędź naklejonych brytów (ew. przed rozpoczęciem tapetowania wymierzyć miarką i dociąć nożyczkami bryty do odpowiedniej wysokości ściany).

Uwagi końcowe:

 • Pomimo tego, że tapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z nią delikatnie, aby jej nie rozerwać oraz nie pobrudzić.
 • Do wygładzania używaj delikatnych narzędzi przeznaczonych do tapetowania np. gumowego wałka.
 • Tapetę możesz delikatnie przecierać wilgotną szmatka. Pamiętaj jednak, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Kolejne bryty przyklejaj w ten sam sposób, precyzyjnie przykładając je obok siebie na styk.
 • Pamiętaj, że w budownictwie praktycznie nie występują idealnie równe ściany i sufity. Zawsze bezpieczniej jest zamówić tapetę z kilkucentymetrowym zapasem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet w przypadku „falującego” sufitu, czy krzywych ścian, zapasem tym zniwelujesz ewentualne niedoskonałości tapetowanej powierzchni.
 • Pamiętaj, że każda zakupiona u nas tapeta jest produktem personalizowanym (dostosowanym do podanych przez Ciebie wymiarów ściany) i nie podlega zwrotowi.

 

Rodzaje tapet w ofercie:

Każdy wzór tapety możemy wydrukować na jednym z czterech rodzajów materiału (podkładu):

Inni Klienci oglądali również
Naklejka "Leśna polana - miś w gawrze"
Naklejka "Leśna polana - miś w gawrze"

100,00 zł

szt.
Naklejki "RETRO-SAMOLOTY"
Naklejki "RETRO-SAMOLOTY"

190,00 zł

szt.
Naklejka "DZIKA AFRYKA–SŁOŃ 2"
Naklejka "DZIKA AFRYKA–SŁOŃ 2"

150,00 zł

szt.
Naklejki "Kamienice 2 XXL"
Naklejki "Kamienice 2 XXL"

310,00 zł

szt.
Naklejka "Leśna polana - mama miś"
Naklejka "Leśna polana - mama miś"

130,00 zł

szt.
Naklejka "W lesie" – zestaw 1
Naklejka "W lesie" – zestaw 1

155,00 zł

szt.
Naklejka "Leśna polana - królik"
Naklejka "Leśna polana - królik"

145,00 zł

szt.
Naklejka "Retro-wyścig miś na tęczy"
Naklejka "Retro-wyścig miś na tęczy"

125,00 zł

szt.
Naklejki "PASTELOWY ŚWIAT"
Naklejki "PASTELOWY ŚWIAT"

185,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl